KAS IR ILE DE FRANCE ŠĶIRNE

Ile-de-france šķirne ir izveidota Parīzes apkārtnē. Šķirne tika reģistrēta 1892.gadā. Ile-de-france šķirnes aitu audzētāju asociācija tika nodibināta 1933.gadā. Kā šķirnes prioritāte tika izvirzīta mātes auglība un gaļas īpašības. Mūsdienās Ile-de-france aitas ir viena no visplašāk izmantotajām šķirnēm gaļas audzēšanā gan kā tīršķirne, gan kā tēva šķirne, krustojot ar vietējām šķirnēm.

Dzīvnieki ir masīvi un liela auguma. Seja un kāju apakšējās daļas ir baltā krāsā un nav klātas ar vilnu. Abu dzimumu dzīvnieki ir bez ragiem. Vilna ir balta un šķiedras garums ir 7 līdz 8 centimetri, nocirpums no vienas aitas no 4 līdz 6 kg. Vilnas šķiedras diametrs ir no 23 līdz 27 mikroniem. Aitu māte sver no 70 līdz 90 kg, auns – 110 līdz 150 kg. Mātes auglība – 180%. Dzīvniekiem ir lielisks bara instinkts. Jēri uzrāda labu pieaugumu, ja tiek nobaroti ganībās.

 

mt_r1_c2

Meklēšanās ir asezonāla. Mātes iesaka lecināt, kad tās ir sasniegušas vismaz 55 kg dzīvsvaru. Ja dzīvnieki tiek labi baroti, nodrošināti ar nepieciešajiem makro un mikroelementiem, kā arī jēri tiek atšķirti vidēji 100 dienu vecumā, iespējams aitas lecināt biežāk un iegūt 3 metienus 2 gadu laikā (ik pa 7-8 mēnešiem).

KĀPĒC BŪTU JĀIZVĒLAS ILE DE FRANCE ŠĶIRNE?

Šī šķirne no tipiskām gaļas šķirnēm atšķiras, ka dzīvnieki ļoti labi izmanto ganību zāli un tiek uzskatīti par vienu no aitām, kas vislabāk spēj izmantot uzņemto barību. Protams, pie pareizas barības balansa.

Jēru vidējā dzimšanas masa ir ap 4 kg, kas nozīmē, ka aitas lielākoties dzemdē bez palīdzības. Piedzimstot tie ir klāti ar vilnu, kas spēj jērus pasargāt arī no ne pārāk patīkamiem laikapstākļiem. Aitām ir ļoti labs mātes instinkts un tās ir pienīgas (ASV pat pamanās šīs šķirnes aitas izmantot piena ražošanā). 42 dienu vecumā dzīvsvars sasniedz 19 līdz 22 kilogramus, bet 100 dienu vecumā – 34 līdz 41 kg.

18

Ile-de-france šķirnes jēru kautiznākums ir vidēji 53%. Reģistrēti ir pat 59%. Raksturīgs mazs tauku daudzums, labi attīstīta muskulatūra, kas nozīmē, ka tā dēvētie “pirmās šķiras” gabali būs apjomīgāki.

Ile-de-france ir aitu šķirne ar vismaz 100 gadu vēsturi, ar izkoptu eksterjeru un muskulatūru.