ILE DE FRANCE – ĀTRAUDZĪGĀKĀ UN AUGLĪGĀKĀ

Darbs pie šķirnes īpašību izkopšanas un uzlabošanas ir garš un lēns, bet arī interesants process. Svarīgākais uzstādīt mērķus un uz tiem virzīties.

Strādājot kopā ar aitu audzētājiem no Francijas, esam apzinājuši īpašības, ko vēlamies izkopt savos dzīvniekos, lai tie tuvotos tirgus tendencēm un pieprasījumam. Pie šo īpašību izkopšanas strādājam, analizējot lielu apjomu ar datiem, ko paši savācam savā saimniecībā, apmaināmies ar video ar Ile de France audzētājiem, kuriem ir vairāki desmitu gadu pieredze selekcijas darbā.

Analizējot savu paveikto ciltsdarbā 2020.gadā, varējām pamanīt gan pozitīvas iezīmes, gan lietas, pie kā piestrādāt. Viens no lielajiem mērķiem ir sasniegt vidējo auglību vismaz 200%, kā arī uzlabot dzīvnieku muskuļojumu. Skaidrs, ka liela auglība ir izaicinājums noturēt labus saglabāšanas rādītājus, kā arī labi izaudzēt jērus. Prieks, ka 2020.gadā izdevās ievērojami uzlabot saglabāšanas rezultātus līdz 91%, kā arī uzlabot vidējo pieaugumu diennaktī līdz 355 gramiem.

Mēs saimniecībā strādājam ar jaunā tipa Ile de France šķirni, kas ir ne tikai ātraudzīga, bet arī ļoti auglīga – sasniedzot un pat pārsniedzot Latvijā audzētās mātes šķirnes. ( 2019/2020. gadā Latvijas tumšgalves šķirnes vidējā auglība 169%, Vācijas vietējā Merino 159%). Ile de France tiek uzskatīta par tēva šķirni, kurām ierasti raksturīga daudz zemāka auglība – ģenētika ar ko strādājam mūsu saimniecībā ir ļoti auglīga un produktīva.

Ile de France ir šķirne ar milzīgu potenciālu un iespējām, ko noteikti vēl neesam pilnībā izmantojuši arī savā saimniecībā. Bet, analizējot rezultātus un salīdzinot visas Latvijā audzētās gaļas šķirnes, redzam Ile de France šķirnes lielo potenciālu un labus ekonomiskos rādītājus – iegūtais un saglabātais jēru skaits no vienas aitu mātes un to iespējami ātrāka realizācija, ir saimniekošanas ekonomiskais pamats, realizējot jērus gaļas tirgū.

Saimniecībā iekārtotā vide, menedžements, barības kvalitāte un daudzums, protams, daudz ietekmē sasniegtos rezultātus. Arī mūsu sasniegtie rezultāti pirmos saimniekošanas gadus nebija šādi (jo īpaši saglabāšana), tāpēc esam gatavi dalīties ar savu pieredzi.

Mūsuprāt, Ile de France ir labākā šķirne pasaulē, tāpēc ikvienu, kuram interesē šī šķirne, vai kurš vēlas ar to saimniekot, vispirms aicinām ciemos uz saimniecību, lai aprunātos un iepazītos ar dzīvniekiem. Aiz visiem skaitļiem tabulās ir labi dzīvnieki un liels saimnieka darbs.

Tiekamies!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s