VAI ILE DE FRANCE TEĶUS VAR IZMANTOT KRUSTOŠANAI

Bieži no aitkopjiem 🐑 saņemam jautājumu, vai Ile de France 🇫🇷 šķirnes teķus var krustot ar 🇱🇻 Latvijas tumšgalves aitām vai citām šķirnēm.

Ātrā atbilde būtu – noteikti. Ja saimniecības pamatnodarbošanās ir gaļas ražošana, tad būtu pat ieteicams krustot mātes šķirnes aitas ar gaļas šķirnes teķiem, krustošanas rezultātā iegūstot heterozes efektu, kas uzlabo jēru ātraudzību, kautiznākumu, liemeņa kvalitāti utt.

Lai varētu uz šo jautājumu atbildēt plašāk un paši pārliecināties par krustošanas rezultātiem, sākot saimniekot ar Ile de France aitām, iegādājāmies 10 Latvijas tumšgalves aitas.

Lai gan rezultāti tika ievākti pirms trīs gadiem, domājams, ka tie joprojām ir aktuāli un parāda tendences. Tā kā audzējam tikai Ile de France šķirnes dzīvniekus diemžēl nav salīdzinājums ar tīršķirnes LT jēru pieaugumu, bet to iespējams atrast dažādos LAAA projektos un noteikti arī savas saimniecības pieredzē.

Mūsu pieredze ar LTxIF krustojuma jēriem bija ļoti pozitīva. To pieaugums vidēji atpalika par 10% no tīršķirnes IF dzīvniekiem. Lielāka atšķirība veidojās tieši nobarošanas procesā pēc nošķiršanas 70 dienās, kad vairāk tika patērēta spēkbarība. Tā kā šīs grupas vēlāk salīdzinājām intensīvās nobarošanas apstākļos, tad secinājām, ka krustojuma dzīvnieki nobarošanas perioda beigās (ap 4 mēnešiem) ir nedaudz taukaināki kā Ile de France jēri (jāņem vērā, ka IF šķirnei ir raksturīgs zema nosliece uz aptaukošanos arī intensīvi nobarojot), kā arī kautiznākums nedaudz atpalika no tīršķirnes dzīvniekiem, bet bija redzams labs muskuļojums arī krustojuma dzīvniekiem.

Arvien lielāka interese ir par nesezonas jēriem, kurus realizēt brīdī, kad tirgū ir lielāks pieprasījums. Ar 100% Ile de France 🇫🇷dzīvniekiem to ir iespējams nodrošināt viegli, jo šķirnei ir raksturīga nesezonāla meklēšanās. Dažas saimniecības eksperimenta kārtā izmanto LTxIF krustojuma jaunaitas, aplecinot tās nesezonā ar citas līnijas Ile de France teķi vai citas gaļas šķirnes dzīvnieku. Pēc literatūras un dažādiem pētījumiem teorētiski nesezonālā meklēšanās būtu īpašība, kura varētu iedzimt arī no tēvu puses. Diemžēl pagaidām nav uzskatāmu datu un rezultātu par šo pieredzi Latvijā.

Pirms iegādāties Ile de France teķi vai jaunaitas mēs rekomendējam vispirms atbraukt ciemos, lai varētu vairāk iepazīstināt ar to, ko esam iemācījušies šajos 7️ gados, kā arī labāk iepazīties ar dzīvniekiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s