Ile de France ir aitu Ferrari

Lai uzlabotu mūsu ganāmpulka ģenētiskos resursus un smeltos jaunas zināšanas aitkopībā, devāmies uz Franciju, kur jau no 1933.gada oficiāli tiek audzētas un selekcionētas Ile de France aitas. Kā paši franči tās sauc – Ile de France ir aitu Ferrari.

Mūsu mērķis bija izvēlēties vairākus tīršķirnes teķus, kā arī vēlējāmies smelties jaunas zināšanas tieši Ile de France šķirnes audzēšanā. Devāmies uz saimniecību, kas franču dāmas audzē jau vairāk nekā 30 gadus un regulāri izcīna arī augstas vietas aitu šovā Parīzē.

jeanlucberger_farm

Galvenās lietas, ko vēlējāmies uzzināt:

  • kā izaudzēt kvalitatīvu vaislas materiālu;
  • kam ir jāpievērš uzmanība tieši Ile de France šķirnei;
  • kādas eksterjera nianses ir būtiskākās izvēloties gan teķus, gan jaunaitas ataudzēšanai.

Piedalījāmies vaislas teķu novērtēšanā, analizējot katra plusus un mīnusus. Bet kā uzsver franču aitu audzētāji – ideālais teķis vēl nav piedzimis.

Skaidrs, ka svarīgākais, pie kā jāstrādā, ir ģenētika. Vairums šķirnes audzētāju pārstāv ģenētiskā resursa organizāciju OSON, kas nodarbojās ar selekciju, mākslīgo apsēklošanu un citām šķirnes izkopšanas un attīstības niansēm. Interesanti, ka jērus svērt saimnieki drīkst tikai īpaša valsts algota speciālista klātbūtnē, lai nenotiktu svaru sagrozīšana. Tas tiek darīts, tāpēc, ka tiek salīdzinātas saimniecības visas valsts mērogā augšanas un auglības rādītājos. Īpaši tiek pievērsta uzmanība arī šķirnes vizuālajam izskatam, jo īpaši degunam un „rūpju rievām” uz tā.

Šķirnes saimniecība ierasti ir ap 200 – 250 aitu mātēm. Francijā noteikti nepastāv problēma ar jēra gaļas realizāciju, jo musulmaņu tirgus pagaidām esot nepiepildāms. Iespējams bez problēmām realizēt arī dzīvniekus ar kautsvaru 25-30kg, kas ievērojami atvieglo vaislas dzīvnieku audzēšanu, jo brāķēšanu ir iespēja veikt pietiekami vēlu un īpaši neko nezaudēt.

DSC_2621

Ir skaidrs: lai izaudzētu kvalitatīvākus vaislas dzīvniekus, ir jāstrādā un jāiegādājas labākais ģenētiskais materiāls, kas, protams, maksā dārgi, un jāpievērš liela uzmanība tieši sīkumiem audzēšanas procesā. Centīsimies ar katru dzimušo paaudzi piedāvāt arvien kvalitatīvākus, veselīgākus un ar labākiem augšanas rādītājiem apveltītus teķus un arī jaunaitas.

Galvenais ir mācīties un uzņemt jaunas zināšanas ,un esam gatavi ar tām dalīties ar citiem aitkopjiem!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s