Apkopojot 2021.gadā paveikto

Gatavojoties 2022.gada pirmajam jēru laikam, ir īstais brīdis apkopot un izanalizēt paveikto 2021.gadā. Tajā uzsākām apjomīgu ganāmpulka atjaunošanas un ģenētikas uzlabošanas posmu, kas sākās ar atnešanos pirmajai no Francijas atvesto jaunaitu grupai. Šogad plānojam, ka jaunaitu skaits, kas atnesīsies pirmo reizi, būs gandrīz divas reizes lielāks  nekā 2021.gadā.

Vērtējot auglības rādītājus, redzam, ka arī atvestie dzīvnieki uzrāda līdzvērtīgus auglības rādītājus, kas vēlreiz apliecina Ile de France šķirnes kvalitāti – 2021.gadā auglība mūsu ganāmpulkā ir pieaugusi līdz 197%.

Pirmo reizi organizējām arī intensīvāku jaunaitu atnešanos, panākot divas atnešanās vienā gadā, kas deva ļoti labus rezultātus. Divreizējā atnešanās, protams, pazemināja šo dzīvnieku auglības rādītājus līdz 181%, bet, rēķinot gada griezumā, ieguvām 3.63 jērus gadā no vienas aitu mātes.

Jāpiebilst, ka 42% no dzīvniekiem bija jaunaitas, kuras pirmo reizi atnesās februārī un otro – novembrī. Apkopojot jēru skaitu pret aitu māšu skaitu, kuras atnesās, vidējā auglība 2021.gadā bija 248%.

Šādu ātrāku jaunaitu kvalitātes novērtējumu un metodiku aizguvām no Francijas, kur to lieto ļoti daudz. Jāpiebilst, ka to ir iespējams veikt, ja ir sagatavota laba barības bāze un ir iespējams nodrošināt kontrolētu barošanu teju visā periodā. Mēs gan jaunaitas vasaras periodā laidām ganībās, bet nodrošinājām ļoti biežu to mainību un kvalitāti.

Nedaudz ieskatoties arī kontrolnobarošanas stacijas pirmajos datos par 2021.gadā veikto jēru nobarošanu, sasniegtie rezultāti vērtējami kā pietiekoši labi, sasniedzot vidējo pieaugumu 480 grami diennaktī (labākie jēri pārbaudes laikā arī 540 – 550 gramus).

2022.gada plāns noteikti ir strādāt pie jau esošā ģenētiskā materiāla izkopšanas, kā arī turpināt atjaunināt vaislas teķu līnijas ar izstāžu uzvarētājiem un atzītiem ģenēnētisko līniju uzlabotājiem no Francijas.

Šis arī ir īpašs gads, jo Ile de France šķirne svin savu 100 gadu jubileju!!!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s