DIENVIDĀFRIKAS AITU AUDZĒTĀJA IETEIKUMI

Neliels izgriezums no Dienvidāfrikas lauksaimniecības izdevuma par jēru audzēšanu:

Jēru augšana ir atkarīga no ģenētikas, barošanas, kopšanas un laika apstākļiem, bet galvenokārt no saimniecības menedžmenta.

80% no jēru pieauguma ir atkarīga no darbu organizācijas saimniecībā un tikai 20% no barošanas.  Ļoti daudz lauksaimnieks pats var darīt, lai nodrošinātu optimālu jēru izaugsmi.

62525171_2114277312014254_5533996104548352000_n.jpg

Sāciet pirms atnešanās

Jēra dzīve sākas četras līdz sešas nedēļas pirms tā dzimšanas. Aptuveni 80% augļa attīstības notiek šajā fāzē, tāpēc ir svarīgi pievērst īpašu uzmanību aitu barības prasībām.

Tā kā auglis kļūst lielāks, mazinās aitu kuņģa ietilpība. Taču mazāks kuņģa izmērs nenozīmē, ka aitas jābaro mazāk. Faktiski grūtniecības beigu posmā aitas vairāk ijābaro ar spēkbarību, jo tā daudz labāk pārstrādājas, un jānodrošina augstas kvalitātes rupjā barība ar augstu proteīna saturu.

Pēc dzemdībām

Kā norāda speciālists, pētījumi liecina, ka starp pirmo dienu un 42. dienu jēra barības konversijas koeficients ir 1: 1. Tas nozīmē, ka apēdot 1kg barības tas pieaugs par 1kg dzīvmasas.

No 43. līdz 60. dienai tas dramatiski mainās līdz 3: 1, kas nozīmē – lai pieaugtu par 1 kg dzīvmasā ir jāpatērē 3kg barības.

No 60. līdz 80. dienai tas var būt aptuveni 3,5: 1. Pēc tam no 4,5: 1 līdz 5: 1 ir adekvāts rādītājs.

Lai panāktu maksimālu jēru augšanu, ir svarīgi, lai jērs būtu pietiekami daudz lietojis pirmpienu tūlīt pēc piedzimšanas, un vēlāk spēkbarību.

Pirmpiens ar augstu antivielu līmeni ir jēra pirmā aizsardzība pret slimībām. Pēc tam, kad beidzas pirmpiens, jums jāpiedāvā spēkbarība no jēra dzīves septiņām dienām līdz 14 dienām pēc atšķiršanas, ja jēri tiek atšķirti 100 dienu vecumā.

30 dienas pirms atšķiršanas jēriem 50% uzņemtā barība ir piens, 50% spēkbarība. Tas ne tikai palīdz jēriem vēlākā posmā vieglāk pierast pie rupjās lopbarības, bet ļauj labāk reaģēt uz atšķiršanas šoku. Šajā posmā spēkbarībā ir jābūt vismaz ar 19% proteīna.

Proteīna līmenim spēkbarībā ir jābūt augstam, lai nodrošinātu muskuļu veidošanos un normālu attīstību, kā arī optimizētu barības konversiju. Pirmpiens un spēkbarība ļauj gremošanas sistēmai attīstīties labi, kas savukārt nodrošina, ka dzīvnieks labi augs turpmākajos dzīves posmos.62466280_2112776788830973_2647713751616192512_o.jpg

Menedžments un vajadzības

Svarīgi jērus dalīt nelielos baros, lai būtu tos vieglāk pārskatīt. Ja arī barošanas notiek trīs reizes dienā, saimniekam jēri ir jāpārbauda vismaz piecas reizes dienā.

Katru rītu tiek iztīrītas barības siles, dzirdnes, un apmaisīta barība. Neapēstā spēkbarība tiek apmaisīta ar svaigi iebērtu. Ir stereotips, ka aitas izvairās no barības, ko viņas ir ēdušas iepriekš, bet nav apēdušas. Tāpēc ja barību apmaisa vairākas reizes dienā, tas ievērojami stimulē ēšanu un apēšanas kvalitāti.

Ūdenim ir liela nozīme aitu audzēšanā, speciālists uzsver, ka vēss, tīrs ūdens ir jānodrošina visas dienas garumā. Viena aita var dzert no 4 līdz 10l ūdens dienā.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s